Argentina: Superliga

FT Chacarita Juniors 3 - 0 Lanus
FT San Martin San Juan 1 - 0 Defensa y Justicia
FT Estudiantes 0 - 1 Boca Juniors
FT Colon 0 - 2 Talleres Cordoba
FT Racing Montevideo 3 - 1 Gimnasia La Plata
FT Rosario Central 1 - 0 Newell's Old Boys
FT Arsenal 1 - 2 Independiente
FT Banfield 2 - 3 Argentinos Juniors
FT Belgrano 1 - 0 Huracan
FT Patronato 1 - 0 Olimpo
FT Temperley 2 - 1 Tigre

Argentina: Primera B Nacional

FT Sarmiento 3 - 0 Instituto
FT Deportivo Riestra 1 - 0 Santamarina
FT Club Atletico Mitre 1 - 0 Brown Adrogue
FT Atletico Rafaela 4 - 1 Flandria
FT Villa Dalmine 0 - 0 Almagro
FT Boca Unidos 1 - 4 Agropecuario
FT Deportivo Moron 1 - 0 Guillermo Brown
FT Gimnasia Jujuy 0 - 0 San Martin
FT Los Andes 0 - 0 Nueva Chicago
FT Aldosivi 0 - 0 Independiente Rivadavia
PP All Boys - Ferro
FT Quilmes 0 - 0 CDJU Gualeguaychu

Argentina: Primera B Metropolitana

FT Platense 3 - 1 Colegiales
SP San Telmo - Atlanta
FT Fenix 0 - 1 CA Estudiantes
FT Acassuso 3 - 1 Tristan Suarez
FT UAI Urquiza 2 - 1 San Miguel
FT Villa San Carlos 1 - 0 Almirante Brown
FT Barracas Central 0 - 3 Def. de Belgrano

Argentina: Primera B Metropolitana - Promotion - Play Offs

FT Deportivo Riestra 2 - 0 Comunicaciones
FT Def. de Belgrano 0 - 1 CA Estudiantes
FT Atlanta 0 - 1 Deportivo Espanol

Argentina: Primera C Metropolitana

PP Excursionistas - Canuelas
FT Dock Sud 2 - 0 Defensores Unidos
FT San Martin Burzaco 1 - 0 Sportivo Italiano
FT Argentino de Quilmes 1 - 1 Midland
FT Def. de Cambaceres 4 - 0 Sportivo Barracas
FT Laferrere 2 - 3 Ituzaingo
FT Leandro N. Alem 0 - 0 Central Cordoba
FT Justo Jose de Urquiza 3 - 1 Club Lujan
FT Deportivo Merlo 0 - 0 Berazategui
FT Deportivo Armenio 0 - 0 El Porvenir

Argentina: Primera C Metropolitana - Promotion - Play Offs

FT Defensores Unidos 1 - 2 San Miguel
FT Canuelas 0 - 1 Deportivo Merlo
FT Sportivo Barracas 1 - 2 Midland

Argentina: Primera C Metropolitana - Relegation

FT Def. de Cambaceres 1 - 0 Argentino de Merlo

Argentina: Primera D Metropolitana

FT General Lamadrid 2 - 1 Yupanqui
FT Atlas 2 - 0 Deportivo Muniz
FT Claypole 3 - 0 Puerto Nuevo
FT Liniers 0 - 0 Juventud Unida S. M.
FT Argentino de Rosario 1 - 0 Victoriano A.
FT Central Ballester 2 - 0 Deportivo Paraguayo
FT CSR Espanol 1 - 1 Argentino de Merlo
FT Real Pilar 0 - 1 Lugano

Argentina: Primera D Metropolitana - Promotion - Play Offs

FT Leandro N. Alem 2 - 0 Atlas
PT Victoriano A. 2 - 1 General Lamadrid
FT Argentino de Rosario 0 - 1 Juventud Unida S. M.

Argentina: Torneo Federal A

FT Central Cordoba 1 - 2 Union Sunchales
FT Defensores Belgrano VR 2 - 2 Gimnasia E.R.
FT Def. Pronunciamiento 1 - 0 Douglas Haig
FT Sportivo Las Parejas 2 - 0 Sportivo Belgrano
FT Libertad de Sunchales 0 - 1 Atletico Parana
FT Deportivo Mandiyu 2 - 0 Sarmiento Resistencia
FT Alvarado 1 - 0 Ferro Gen.Pico
FT Cipolletti 3 - 0 Sansinena
FT Deportivo Maipu 2 - 1 Desamparados
FT Villa Mitre 1 - 2 Deportivo Roca
FT Antoniana 1 - 1 Crucero del Norte
FT Chaco For Ever 3 - 0 AH Zapla
FT Guarani Antonio Franco 1 - 3 Gimnasia y Tiro
FT Deportivo Madryn 1 - 1 Rivadavia
FT Estudiantes Rio Cuarto 1 - 0 Union Aconquija
FT Gutierrez Mendoza 0 - 1 Juventud Unida Universitario
FT San Jorge 1 - 0 Sportivo Patria
FT San Lorenzo Alem 0 - 1 Huracan Las Heras
FT Union Villa Krause 2 - 3 Gimnasia Mendoza

Argentina: Torneo Federal A - Placement Play Offs

PT Gimnasia Mendoza 3 - 3 Club Atletico Mitre
PT Gimnasia y Tiro 2 - 2 Cipolletti
FT Union Sunchales 1 - 2 Defensores Belgrano VR
FT Sarmiento Resistencia 2 - 0 AH Zapla

Argentina: Torneo Federal A - Championship Group

FT Union Sunchales 0 - 0 Club Atletico Mitre

Argentina: Torneo Federal A - Placement Play Offs

FT Villa Mitre 2 - 0 Chaco For Ever

Argentina: Torneo Federal A - Championship Group

FT Gimnasia y Tiro 1 - 0 Gimnasia Mendoza

Argentina: Torneo Federal A - Placement Play Offs

FT AH Zapla 0 - 0 Sarmiento Resistencia

Argentina: Torneo Federal A - Championship Group

FT Agropecuario 2 - 0 Gimnasia y Tiro
FT Gimnasia Mendoza 3 - 0 Union Sunchales

Argentina: Torneo Federal A - Losers Stage

FT Sportivo Belgrano 1 - 3 Gimnasia E.R.

Argentina: Torneo Federal A - Winners Stage

FT Alvarado 3 - 0 Sportivo Las Parejas

Argentina: Torneo Federal A - Losers Stage

FT Concepcion 1 - 1 Gutierrez Mendoza
FT Def. Pronunciamiento 3 - 0 Guarani Antonio Franco
FT Deportivo Maipu 2 - 1 General Belgrano
FT Deportivo Roca 3 - 1 Ferro Gen.Pico
FT Desamparados 1 - 0 San Lorenzo Alem
FT Independiente de Neuquen 1 - 0 Rivadavia
FT Juventud Unida Universitario 2 - 2 San Jorge
FT Libertad de Sunchales 0 - 2 Formosa

Argentina: Torneo Federal A - Winners Stage

FT Antoniana 0 - 1 Sportivo Patria
FT Deportivo Madryn 1 - 1 Agropecuario
FT Gimnasia Mendoza 3 - 1 Defensores Belgrano VR
FT Union Aconquija 5 - 1 Chaco For Ever
FT Union Sunchales 3 - 1 Cipolletti
FT Union Villa Krause 0 - 0 AH Zapla
FT Club Atletico Mitre 0 - 2 Gimnasia y Tiro

Argentina: Torneo Federal A - Losers Stage

FT Guarani Antonio Franco 2 - 0 Libertad de Sunchales
FT Ferro Gen.Pico 1 - 1 Independiente de Neuquen

Argentina: Torneo Federal A - Winners Stage

FT AH Zapla 0 - 1 Club Atletico Mitre
FT Cipolletti 1 - 0 Gimnasia Mendoza
FT Gimnasia y Tiro 2 - 1 Union Aconquija

Argentina: Torneo Federal A - Losers Stage

FT San Jorge 0 - 0 Desamparados
FT San Lorenzo Alem 3 - 1 Concepcion

Argentina: Torneo Federal A - Winners Stage

FT Defensores Belgrano VR 1 - 0 Alvarado

Argentina: Torneo Federal A - Losers Stage

FT General Belgrano 2 - 0 Deportivo Roca
FT Gimnasia E.R. 1 - 1 Def. Pronunciamiento
FT Gutierrez Mendoza 0 - 1 Juventud Unida Universitario
FT Rivadavia 0 - 0 Deportivo Maipu
FT Formosa 1 - 1 Sportivo Belgrano

Argentina: Torneo Federal A - Winners Stage

FT Villa Mitre 2 - 2 Union Sunchales
FT Sportivo Patria 1 - 1 Union Villa Krause
FT Sportivo Las Parejas 1 - 1 Deportivo Madryn

Argentina: Torneo Federal A - Losers Stage

FT Deportivo Maipu 1 - 2 Ferro Gen.Pico
FT Desamparados 2 - 2 Gutierrez Mendoza

Argentina: Torneo Federal A - Winners Stage

FT Villa Mitre 0 - 0 Agropecuario
FT Union Villa Krause 1 - 1 Sarmiento Resistencia
FT Club Atletico Mitre 1 - 1 Sportivo Patria

Argentina: Copa Argentina

FT River Plate 2 - 1 Atletico Tucuman
FT Olimpo 0 - 1 Deportivo Moron
FT Godoy Cruz 2 - 3 Rosario Central
FT Belgrano 1 - 2 Atlanta
PT Huracan 0 - 1 Velez Sarsfield
FT Guillermo Brown 0 - 1 Boca Juniors
FT Sarmiento 3 - 1 Sacachispas

Argentina: Super Cup

FT Lanus 3 - 0 River Plate

Argentina: Torneos De Verano

FT Huracan 2 - 0 San Lorenzo
FT Racing Montevideo 0 - 1 Temperley
FT Boca Juniors 2 - 3 Godoy Cruz
PT Rosario Central 2 - 1 Lanus
PT Independiente 0 - 1 Gimnasia La Plata
FT Talleres Cordoba 0 - 0 Atletico Tucuman

Argentina: Torneos De Verano

PT Independiente 0 - 1 Racing Montevideo
FT River Plate 2 - 0 Boca Juniors
FT Estudiantes 0 - 1 San Lorenzo
PT Rosario Central 1 - 2 Talleres Cordoba