Norway: Eliteserien

FT Molde 5 - 1 Viking
FT Bodo Glimt 1 - 2 Brann
FT Haugesund 0 - 0 Kristiansund
FT Lillestrom 0 - 3 Odd
FT Rosenborg 3 - 2 Mjondalen
FT Sarpsborg 1 - 3 Ranheim
FT Stromsgodset 3 - 1 Tromso

Norway: Eliteserien - Relegation

FT Aalesund 1 - 1 Stabaek

Norway: Obos-Ligaen

FT Aalesund 5 - 0 Tromsdalen
FT Hamarkameratene 2 - 0 Kongsvinger
FT KFUM Oslo 1 - 0 Strommen
FT Nest Sotra 1 - 0 Sogndal
FT Raufoss 2 - 5 Sandnes
FT Sandefjord 1 - 0 Skeid
FT Start 3 - 2 Jerv
FT Ullensaker Kisa 3 - 1 Notodden

Norway: Obos-Ligaen - Play Offs

FT Aalesund 3 - 1 Sogndal

Norway: Obos-Ligaen - Relegation

FT Asane 1 - 3 KFUM Oslo

Norway: Division 2 - Group 1

FT Bryne 2 - 2 Byasen
FT Egersunds 4 - 0 Sola
FT Nardo 1 - 1 Levanger
FT Moss 1 - 4 Kvik Halden
FT Hodd 1 - 2 Brattvag
FT Fredrikstad 1 - 0 Stjordals Blink
FT Vidar 0 - 1 Arendal

Norway: Division 2 - Group 2

FT Odd 2 0 - 1 Asane
FT Grorud 3 - 0 Oppsal
FT Mjolner 1 - 3 Kjelsas
FT Baerum Sportsklubb 3 - 1 Alta
FT Fram 6 - 1 Senja
FT Sotra 1 - 0 Asker
FT Floro 2 - 0 Elverum

Norway: Division 3 - Group 1

FT Sarpsborg 2 4 - 3 Arvoll
FT Traeff 2 - 1 Nordstrand
FT Eidsvold 3 - 0 Herd
FT Rommen SK 1 - 3 Spjelkavik
FT Krakeroy 1 - 4 Lorenskog
FT Stabaek (II) 2 - 1 Sunndal
FT Molde (II) 2 - 1 Aalesund (II)

Norway: Division 3 - Group 2

FT Ullern 1 - 1 Mjondalen 2
FT Follo 3 - 1 Drobak-Frogn
FT Lokomotiv Oslo 2 - 2 Ready
FT Orn Horten 2 - 0 Norild
FT Grei 0 - 3 Tonsberg
FT Halsen 2 - 3 Valerenga (II)

Norway: Division 3 - Group 3

FT Brodd 3 - 2 Storm BK
FT Viking (II) 0 - 1 Flint
FT Pors Grenland 2 - 3 Madla IL
FT Bryne 2 0 - 2 Flekkeroy
FT Start (II) 0 - 2 Vindbjart
FT Mandalskameratene 5 - 1 Vardeneset
FT Staal Jorpeland 2 - 2 Donn

Norway: Division 3 - Group 4

FT Sogndal 2 1 - 1 Stromsgodset (II)
FT Vestfossen 2 - 0 Brann 2
FT Bergen Nord 2 - 5 Djerv 1919
FT Fyllingsdalen 5 - 0 Valdres
FT Lysekloster 2 - 1 Stord
FT Fana 4 - 1 OS TF
FT Vard Haugesund 8 - 0 Fjora

Norway: Division 3 - Group 5

FT Verdal 1 - 2 Rosenborg (II)
FT Melhus 1 - 1 Tiller
FT Kolstad 2 - 1 Ranheim 2
FT Kongsvinger 2 1 - 2 Raufoss 2
FT Brumunddal 1 - 2 Orkla
FT Strindheim 3 - 1 Nybergsund
FT Gjovik-Lyn 2 - 0 Steinkjer

Norway: Division 3 - Group 6

FT Lillestrom 2 1 - 1 Bodo/Glimt 2
FT Gjellerasen 3 - 1 Tromso (II)
FT Leknes 2 - 2 Skjetten
FT Skjervoy 2 - 1 Honefoss
FT Floya 2 - 3 Finnsnes
FT Ull/Kisa 2 3 - 2 Junkeren
FT Harstad 0 - 3 Melbo

Norway: Nm Cup

16:00 Elverum - Stabaek
FT Junkeren 0 - 2 Strommen
FT Faaberg 0 - 3 Valerenga
FT Floya 5 - 0 Senja
FT Froyland 1 - 3 Viking
FT Gjovik-Lyn 2 - 3 Ullensaker Kisa
FT Storm BK 2 - 7 Odd
FT Honefoss 0 - 2 Mjondalen
FT Arna-Bjornar 1 - 6 Brann
FT Aga 0 - 8 Bodo Glimt
FT Bergen Nord 1 - 5 Asane
FT Brodd 0 - 2 Egersunds
FT Flint 0 - 7 Stromsgodset
FT Fram 1 - 0 Start
FT Kvik Halden 5 - 0 Lokomotiv Oslo
FT Lysekloster 2 - 4 Sotra
ET Nybergsund 1 - 3 Kongsvinger
FT Ready 0 - 9 Skeid
FT Sparta Sarpsborg 0 - 9 Fredrikstad
FT Sunndal 1 - 0 Byasen

Norway: Super Cup

PP Rosenborg - Molde

Norway: Junior U19

FT Stromsgodset (U19) 4 - 2 Start (U19)
11:15 Mjondalen (U19) - Viking (U19)
FT Rosenborg (U19) 3 - 1 Bodo/Glimt (U19)

Norway: Junior U19

FT Start (U19) 2 - 0 Sandefjord (U19)
FT Kristiansund (U19) 3 - 3 Ull/Kisa (U19)
FT Viking (U19) 2 - 2 Tromso (U19)
FT Floro (U19) 2 - 2 Asane (U19)

Norway: Junior Elite Tournament - Play Offs

FT Sogndal (U19) 1 - 0 Aarhus (U19)
FT Midtjylland (U19) 2 - 1 Hammarby (U19)
FT Hacken (U19) 2 - 4 Rosenborg (U19)
PT Mjondalen (U19) 3 - 2 Brondby (U19)

Norway: Junior Elite Tournament

FT Sogndal (U19) 3 - 1 Hacken (U19)
FT Hammarby (U19) 4 - 1 Rosenborg (U19)
FT Midtjylland (U19) 3 - 2 Mjondalen (U19)
FT Aarhus (U19) 4 - 4 Brondby (U19)

Norway: Toppserien Women

FT Roa W 2 - 2 Avaldsnes W
FT Sandviken W 1 - 3 LSK Kvinner W
FT Kolbotn W 0 - 0 Klepp W
FT Valerenga W 0 - 1 Lyn W
FT Stabaek W 0 - 1 Arna-Bjornar W
FT Fart W 0 - 2 Trondheims-Orn W

Norway: Toppserien Women - Relegation

FT Grei W 0 - 4 Lyn W

Norway: Norway Cup Women

FT Aalesund W 4 - 2 Kil/Hemne W
FT Vestsiden-Askoy W 0 - 5 Sandviken W
FT Honefoss W 2 - 7 Kolbotn W
FT Nanset W 0 - 5 Roa W
FT Asane W 1 - 6 Arna-Bjornar W
FT Bryne W 0 - 2 Avaldsnes W
FT Floya W 4 - 0 Bossekop W
FT Grand Bodo W 3 - 1 Innstrandens W
FT Grei W 4 - 1 Fart W
ET Grimstad W 3 - 2 Lyn W
FT Haugar W 1 - 5 Klepp W
FT Herd W 0 - 7 Trondheims-Orn W
FT Hoybraten Stovner IL W 0 - 5 LSK Kvinner W
FT Mjolner W 0 - 5 Medkila W
FT Ovrevoll Hosle W 1 - 3 Stabaek W
FT Raufoss W 0 - 6 Valerenga W